Цветовая схема: C C C C
Размер шрифта: A A A
Изображения:

Bölümler

.

01.06.2022

Количество просмотров: 669

International Conference on Ophthalmology EAST-WEST

2-3 June 2022

Programme

Download the Programme
 

June 2, Thursday

Conference hall 'Naryistau'

9.00-10.45   SESSION 'NEW TRENDS IN THE TREATMENT OF VITREORETINAL PATHOLOGIES'

  Moderators: Viktor Kazaikin; Sergei Stebnev,  Yaroslav Baiborodov, Rinat Zainullin

1.    Elena Drozdova (Chelyabinsk)
Therapies for RVO macular edema: where to start?

2.    Sergei Stebnev (Samara)
Morphological, microperimetric and functional results of idiopathic macular hole surgery using 'temporal inverted ILM flap' method

3.     Andrei Kleimenov, Viktor Kazaikin (Yekaterinburg)
The study of the cellural composition of platelet-rich plasma to optimize its use in macular hole surgery

4.     Yaroslav Baiborodov (Saint Petersburg)
Autologous retinal transplant for refractory macular holes (afterhistory)

5.     Dmitry Chernykh (Novosibirsk)
A case of severe bilateral PDR complicated by tractional retinal detachment

6.     Vladimir Zaika (Irkutsk)
Surgical treatment of large subretinal neovascular membranes

7.     Marat Kalanov (Ufa)
Interval extension in a treatment-resistant patient with neovascular AMD

8.     Aleksei Kazennov (Orenburg)
Location of episcleral buckling in the current treatment of rhegmatogeous retinal detachment

Discussion 

10:45-11:00       Technical break

11.00 – 13.00  SESSION 'NEW APPROACHES TO DIAGNOSIS AND PHARMACOTHERAPY OF GLAUCOMA'

 Moderators: Evgeniy Egorov, Aleksandr Kuroedov, Ilmira Gazizova, Ilnur Khusnitdinov

1.    Evgeniy Egorov (Moscow)
Glaucoma and cataract - gerontological aspect of  management

2.    Aleksandr Babushkin (Ufa)
Ophthalmic care for glaucoma patients during the Covid-19 pandemic

3.    Ilnur Khusnitdinov (Ufa)
Management of neovascular graucoma

4.    Maria Burnasheva (Saint Petersburg)
Changes in retinal hemodynamics in the presence of high ocular pressure according to optical coherence tomography angiography

5.     Olga Chaika (Ufa)
Optimizing techniques for cataract and glaucoma surgeries

6.     Dmitry Dorofeev (Chelyabinsk)*
Challenges in the diagnosis and therapy of advanced glaucoma after radial keratotomy

*sponsored by Akrikhin

Discussion 

13.00-14.00      Technical break


14.00-14.30    GRAND OPENING 

1.     Lecture by Mikhail Frolov, the prof. Odintsov Medal laureate (Moscow)
Glaucoma drainage surgery

2.     Lecture by Songhomitra Panda-Jonas, the Honorary professor of Ufa Eye Research Institute (Germany)
The potential role of Bruch´s membrane in the biomechanics of the axially elongating eye


14.30-16.00     SESSION OF THE TURKIС REPUBLICS OPHTHALMOLOGY SOCIETY (TROS) 
                        'Diagnosis and treatment of ophthalmic pathologies'

  Moderators:  Öner Gelişken (Turkey), Nazim Zaynutdinov (Uzbekistan), Gyulli Kazakbaeva (Russia), Emin Usubov (Russia)

1.     Nazim Zaynutdinov (Uzbekistan)
The changes in vault, IOP, ECD and correlated factors after ICL V5(VICM5) model implantation to high refractive errors

2.     Şansal Gedik (Turkey)
Pseudotumor Cerebri: Clinical Features, Diagnosis and Treatment 

3.    Tural Galbinur (Azarbaijan)
War-related Ocular Injuries

4.     Gürkan Erdoğan (Turkey)
Minimal invasive approach in vitreoretinal surgery: The benefits of 27-gauge vitrectomy

5.     Botagoz Issergepova  (Kazakhstan)
Ophthalmic issues during the Covid-19 pandemic 

6.     Fatih Mutlu (Turkey)
Retinopathy of Prematurity (ROP) ; Laser vs Anti-VEGF? 

Discussion  

16.00-16.10      Technical break

16.10-18.00  SESSION 'MODERN APPROACHES FOR DIAGNOSIS AND TREATMENT OF CORNEAL DISEASES'

  Moderators: Mukharram Bikbov, Aleksei Slonimskiy, Igor Kornilovskiy, Emin Usubov

1.    Aleksei Slonimskiy, Yuri Slonimskiy (Moscow)
Penetrating keratoplasty and its place in modern corneal translantation

2.    Igor Kornilovskiy, Andrei Gilya, R. Khatataev (Moscow)
A new look at corneal cross-linking and its application in ophthalmology

3.    Farhad Hafezi (Switzerland)
Prevalence of Keratoconus: Update 2022

4.    Aleksei Ulyanov (Yekaterinburg)
Corneal epithelian neoplasms

5.    Nikki Hafezi  (Switzerland)   
SBK for Detecting Irregular Corneas: Real World Experience 

6.    Vyacheslav Ponomarev, Viktor Kazaikin (Yekaterinburg)
Quantum dots in the therapy of drug-resistant bacterial keratitis 

7.     Svetlana Izmailova, A.Tsyganov.(Moscow)
Surgical case report of neurotrophic corneal ulser treatment

8.     Olga Ryabenko, Olga Selina, Elena Tananakina (Moscow)
Impact of COVID-19 on the cornea in myopic patients wearing Ortho-K lenses

9.     P. Mikhailov (Saint Petersburg)
An integrated approach to the diagnosis and treatment of anterior corneal dystrophies

10.   Olga Ryabenko, Olga Selina, Elena Tananakina (Moscow)
Efficacy of visual rehabilitation of patients using scleral lenses after penetrating keratoplasty

Discussion


Conference hall 'Yangan-Tau'

9.00-10.45  YOUNG OPHTHALMOLOGISTS SESSION

  Moderators: Mikhail Astrelin, Leysan Gilemzyanova, Gyulli Kazakbaeva, Timur Khalimov 

1.    Ainur Zinatullin (Ufa)
Real-time changes in intraoperative morphological state of macular holes after ILM peeling

2.    Anna Korzhavina (Moscow)
Rare ocular manifestations in COVID-19

3.    Viktoriya Potemkina (Samara)
Study on refraction dynamics in infants and young children with extremely low birth weight 

4.    Gamze Ukan Gunduz (Turkey)
A case with serous retinal detachment

5.    Kseniya Kudoyarova (Ufa)
Treatment for diabetic macular edema

6.    Ruslan Isabekov, Boris Malyugin, Svetlana Kalinnikova, Olga Antonova (Moscow)
Current trends in the diagnosis of corneal vascularization and application of anterior segment OCT angiography in clinical practice

7.    M. Poletaeva, Tatyana Sokolovskaya (Moscow)
Acute angle-closure glaucoma due to COVID-19

8.    Artem Vinogradov, Benta Dzhashi, Yuri Serkov, Konstantin Shchava (Volgograd)
Combined bilateral IOL implantation: outcomes analysis

9.   Timur Khalimov (Ufa)
Intravitreal application of epidermal growth factor in treating geographic atrophy of RPE

Discussion

11.00-13.00 Satellite symposium sponsored by Femtomed
                    'Recent updates in femtosecond laser-assisted surgery'

    Presidium: Aleksei Slonimskiy, Emin Usubov, Sergei Kostenev, Renat Kazakbaev

   Moderator: Aleksei Slonimskiy

1.    Aleksei Slonimskiy (Moscow)
Opening speech

2.    Maya Nemsitsveridze (Saint Petersburg)
Femtosecond laser in cataract surgery: Q&A

3.    Emin Usubov (Ufa)
Femtosecond technologies in corneal surgery

4.    Renat Kazakbaev (Ufa)
Femtosecond laser-assisted pterygium surgery

5.     Sergei Kostenev (Moscow)
CLEAR refractive surgery: case report 

6.     Sergei Milash (Moscow)
GALILEI (Ziemer) Scheimpflug Analyzer in refractive and cataract surgery

Discussion

13.00-14.00     Technical break

14.30-16.00   SESSION 'PEDIATRIC OPHTHALMOLOGY'

   Moderators: Ildar Zaidullin, Galina Muravyeva, Kseniya Aleksandrova

1.     Ildar Zaidullin (Ufa)
Pediatric congenital cataract surgery: current trends and concepts

2.     Galina Shkolnik, Issa Oudah Hussein Al Darraji, Sergei Shkolnik (Cheboksary)
Comparative evaluation of standard probing and visually-controlled probing for congenital dacryostenosis 

3.     Galina Muravyeva, Aleksandr Tereschenko, Irina Trifanenkova, Aleksandra Vydrina (Kaluga)
Complex treatment of progressive myopia. Differentiated approach

4.     Irina Kulikova, Kseniya Aleksandrova (Cheboksary)
Comparative evaluation of the efficacy of refractive laser correction and contact lens correction in treating accommodation disorders in children with hyperopic anisometropia and amblyopia

5.     Albina Fakhretdinova, Azalia Tulaykova (Ufa)
Ural Eye and Medical Study of Children: preliminary results

Discussion


June 3, Friday

Conference hall 'Narystau'

8.00 –10.00 LIVE SURGERY

  Moderators: Andrei Grinev,  Aygul Bikbulatova
 
8.00 –9.15 Femtosecond laser-assisted pterygium and corneal surgery
  
8.00 –8.15  Myoring implantation using femtosecond laser 
                   Femto LDV Z8 (Ziemer)
Surgeon: Emin Usubov (Ufa)

8.15 –8.30  Femtosecond laser-assisted pterygium surgery
                   Femto LDV Z8 (Ziemer)
Surgeon:  Renat Kazakbaev (Ufa)

8.30 –9.10   Femtosecond laser-assisted posterior lamellar keratoplasty (Femto-DSAEK) in a patient with epithelial and endothelial corneal dystrophy 
Surgeon: Maksim Sinitsyn (Cheboksary)


ALCON SESSION 'Surgeon convenience and patient safety: phacoemulsification systems and Alcon intraocular lens for favorable and predictable surgical outcomes'

9.10–9.35 Cataract phacoemulsification at Centurion vision system with the Clareon® monofocal IOL implantation using AutonoMe® automated pre-loaded delivery system

Surgeon: Boris Laptev (Yekaterinburg)

Presentation 'The evolution of IOL delivery system'

9.35–9.50 Verion-assisted PanOptix® Toric multifocal IOL implantation in cataract surgery at Centurion vision system

Surgeon: Ilnur Khusnitdinov (Ufa)

Discussion

10.00-10.15     Technical break


10.15 –11.30 SESSION 'OCULAR INFLAMMATORY DISEASES'

   Moderators: Evgeniya Atkova, Elena Drozdova, Guzel Zainutdinova, Elena Kleshcheva

1.     Evgeniya Atkova, Vasiliy Yartsev, Nikolai Krakhovetskiy (Moscow)
New technologies for correcting nasolacrimal duct obstruction
 
2.     Elena Drozdova (Chelyabinsk)
Uveitic macular edema: conservative and surgical treatment

3.     Aleksandr Frolov, Elvira Kazantseva, Mikhail Frolov (Moscow)
Plurapathology: Helicobacter pylori and eye diseases

4.     Elena Kleshcheva, Anna Andrianova (Moscow)
HLA-А29-uveitis: difficulties in the diagnosis and treatment

5.     Larisa Popova, Yulia Kudryavtseva, Lubov Demakova, Katerina Obsekova (Kirov)
The potential of OCT in diffrential diagnosis of central choreoritinitis and age-related macular degeneration

Discussion

11.30 -11.40   Technical break


11.40 – 13.00  SESSION 'ADVANCES AND PROSPECTS OF CATARACT SURGERY'

   Moderators: Andrei Grinev, Vadim Stebnev, Elena Karlova, Olga Orenburkina

1.     Janak Shah (India)
MSICS: A practical approach

2.     Vadim Stebnev, Sergei Stebnev. (Samara)
Long-term outcomes of the implantation of a new aspheric hydrophobic acrylic monofocal IOL (Clareon) with preloaded and automated delivery system

3.     Andrei Grinev (Yekaterinburg)
Cases of patient dissatisfaction with the results of aphakia correction by multifocal lens

4.     Elena Karlova (Samara)
Cataract surgery in glaucoma eye: problems and benefits

5.     Vladimir Nikitin, Dmitry Ivanov (Yekaterinburg)
Comparison of anatomical and functional indicators after scleral and iris suture fixation of the IOL-capsular bag complex

6.     Ruslan Isabekov, Boris Malyugin, Ivan Tkachenko, Aleksandr Menshikov, Svetlana Kalinnikova (Moscow)
Features of phacoemulsification and IOL calculation in patients with megalocornea, central cloudy dystrophy of Francois, lens subluxation and high myopia

7.     Dmitry Ivanov, Vladimir Nikitin  (Yekaterinburg)
Capsular fibrosi after phacoemulsification

Discussion

13.00 -14.00   Technical break


14.00-15.45   SESSION  "SELECTED PROBLEMS OF OPHTHALMOLOGY" (Part 1)

    Moderators: Arun Kumar Gaali (India), Geerjanun Bisnauthsing (Mauritius), Jost Jonas (Germany), Emin Usubov (Russia)

1.      Jost Jonas (Germany)      
Myopia: epidemiology, hystology and clinic 

2.      Rupert Bourne (Great Britain)
The Vision Loss Expert Group and the Global Vision Database - Changing patterns of eye disease and its consequences across the World

3.      Mahmoud Al-Salem (Jordan)
Combined and simultaneous oculoplastic procedures for thyroid eye disease

4.      Tunde Peto (Great Britain)
Virtual clinical pathways for diabetic eye disease

5.      Arun Kumar Gaali (India)
3D Operating Microscope Technology: an overview

Discussion 

15.45 -16.00   Technical break


16.00-17.30   SESSION  "SELECTED PROBLEMS OF OPHTHALMOLOGY" (Part 2)

  Moderators:  Jost Jonas (Germany), Wafa Turki (Tunisia), Emin Usubov (Russia), Farad Uteene (Mauritius)

1.     Wafa Turki (Tunisia)
Inaugural ocular tuberculosis: diagnosis and management

2.     Helmut Sachs (Germany)
A new emerging subretinal chip implant project for AMD on the horizon. Reasons not to target AMD in our early subretinal implant project - considerations and experiences

3.      Gusel Bikbova (Japan)
An integrative approach to treating dry eye syndrome

4.      Preeti Shah (India)
Dream of Sight: Going on International Missions 

5.      Shruti Nishanth (India)
Myopia Control: What works?

6.      Amar Ailem (Algeria)
Inflammatory optic neuritis and functional explorations

Discussion 


Conference hall "Yangan-Tau"

10.15-11.15  Satellite symposium sponsored by Allergan 'How to hit the target when selecting therapy for macular edema: modern approach'

  Moderator: Rinat Zainullin

1.      Marina Arkhipova (Moscow)
Inflammation biomarkers in DME: intrernational studies and real practice

2.      Svetlana Tultseva (Saint Petersburg)
Retina occlusion: pathogenic approach

3.      Rinat Zainullin (Ufa)
Glucocorticoids combined with vitrectomy for DME

12.00-13.00  Satellite symposium sponsored by Novartis "DIABETIC MACULAR EDEMA - DOUBLE VIEW"

Chairman: Mukharram Bikbov

1.       Mukharram Bikbov (Ufa)
Opening speech

2.       Farida Valeeva (Kazan)
Hand in hand: who starts treating DME?

3.       Elena Karlova (Samara)
Interprofessional collaboration is the key to patient success

4.       Sergei Sosnovskiy (Saint Petersburg)
Brolucizumab is a new era of DME treatment

5        Q&A session

13.00-14.00 Technical break


14.00-15.00  Satellite symposium sponsored by Bayer  "BEYOND SHORT-TERM OUTCOMES. THE VALUE OF LONG-TERM DME THERAPY"

   Lecture-discussion

   Moderators:  Evgeniy Bobykin (Yekaterinburg), Andrei Durasov (Samara)

15.00-15.10 Technical break


15.10-16.30   YOUNG OPHTHALMOLOGISTS SESSION

   Moderators:   Renat Kazakbaev, Marat Kalanov, Ellina Yakupova, Azaliya Tulyakova

1.      Renat Kazakbaev (Ufa)
Epidemiological aspects of pterygium in the population of the Southern Ural

2.      M. Poletaeva, Dmitry Shkvorchenko, Elena Khrisanfova, Svetlana Kakunina, Kirill Norman (Moscow)
Rhegmatogenous retinal detachment complicated by choroidal detachment: choice of surgical tactics 

3.     Gavkhar Tulakova (Uzbekistan)
A specific approach in the surgical treatment of cataracts in patients with rheumatoid arthritis

4.      Ildar Nuriev (Ufa)
Induced astigmatism after keratoplasty: causes and correction

5.      Elina Mansurova (Ufa)
A familial case of Leber congenital amaurosis 7

6.      Abida Makhdi (Samara)
Features of accomodation function in contemporary schoolchildren with progressive myopia

7.       A. Arisov (Moscow)
The use of drainage tubes in posttraumatic glaucoma
 
8.      S. Boboev (Uzbekistan)
Complex treatment of refractory glaucoma by micropulse transscleral cyclophotocoagulation 

9.      Irina Rakhmatova, A. Agletdinova (Ufa)
Improving socio-psychological adaptation of children and adolescense due to ortho-k lens wear

Discussion